لوگو تایید ضمانت خرید آنلاین از ما :

لب خوانی کامپیوترها از انسان ها بهتر است

۲۹۴۶b8ff-a62c-4c88-b78d-77995f70d8b0

آیا تا به حال تلاش کرده اید صحبت های کسی را لب خوانی کنید؟ اگر بازی هایی مثل چالش زمزمه را امتحان کرده باشید حتماً متوجه شده اید که این کار تا چه اندازه سخت است؛ چرا که کلمات زیادی وجود دارند که در تلفظ آنها حالت لب و دهان درست مثل سایر کلمات است. به این ترتیب به میزان سختی و گمراه کنندگی لب خوانی اضافه می شود. اما ظاهراً این بار هم کامپیوترها از انسان ها پیشی گرفته اند. در ادامه خبر بادانلودکده همراه باشید.

امروزه افرادی وجود دارند که در لب خوانی حرفه ای هستند اما متاسفانه به نظر می رسد که کامپیوترها یک بار دیگر توانسته اند از انسان ها جلو بزنند. ظاهراً چند دپارتمان مختلف در دانشگاه آکسفورد به چند روش کارآمد اما مختلف دست یافته اند تا لب خوانی را به کامپیوترها نیز آموزش دهند.
دپارتمان علوم کامپیوتری آکسفورد موفق به توسعه سیستمی به نام LipNet شده و آن را با استفاده از مجموعه داده هایی به نام GRID ساخته اند که بر اساس ویدیوهای کاملاً واضح از افرادی که جلوی دوربین قرار گرفته اند و کلمات سه ثانیه ای را ادا می کنند تهیه شده است. از این رو آنها یک شبکه عصبی آموزش داده اند که بر اساس تست های صورت گرفته قادر است ۹۳٫۴ درصد کلمات را به درستی تشخیص دهد. افراد داوطلب برای لب خوانی نیز در همان تست مشابه موفق شده اند تنها ۵۲٫۳ درصد کلمات را درست تشخیص دهند.
دپارتمان علوم تجربی نیز سیستم دیگری توسعه داده است که با هوش مصنوعی DeepMind گوگل کار می کند. این سیستم بر اساس یک سری ویدیوی ۱۰۰٫۰۰۰ تایی از بی بی سی ساخته شده است که بر اساس کشفیات این گروه، توانسته در ۴۶٫۸ درصد موارد موفقیت آمیز عمل کند. در حالی که تلاش های متخصصین لب خوانی تنها منجر به ۱۲٫۴ درصد تشخیص صحیح شده است.
در حالی که این پیشرفت ها در دنیای تکنولوژی بسیار خارق العاده به نظر می رسد اما باید روی مفاهیم و پیاده سازی آن نیز تامل بیشتری شود.

مشخصات

دانـــــلود

  • 390 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در کانال تلگرامی ما

تبلیغات

تبلیغات کلیکی شرکت ای نتورک

ارزش سایت دانلود کده :******************************